De NVAO heeft een thematische analyse kwaliteitszorg naar werkplekleren bij Associate degree-opleidingen uitgevoerd. Bekijk hier het rapport Grip op de praktijk: werkplekleren bij Associate degree-opleidingen. Het onderzoek laat zien dat er veel goed gaat en dat het werkplekleren bij Ad’s samen met het werkveld vorm wordt gegeven. Tegelijkertijd ervaren betrokkenen in de driehoek opleiding – werkplek – student met name uitdagingen bij de afstemming in de praktijk.
Het onderzoek levert concrete aanbevelingen en vervolgstappen op voor betrokkenen bij het werkplekleren en kwaliteitszorg. De drie aanbevelingen op het gebied van kwaliteitszorg reiken verder dan Ad’s en hebben betrekking op alle opleidingen in het hoger onderwijs waarbij werkplekleren een belangrijke rol speelt:
- Creëer vóóraf duidelijkheid over verwachtingen en het Ad-niveau.
Werk als opleiding en werkveld met een helder, branche-specifiek beroepsbeeld van de Ad en maak voorafgaand aan het werkplekleren leerdoelen, verwachtingen en verantwoordelijkheden expliciet.
- Versterk de driehoek in de praktijk en focus op concretisering van leertaken.
Benoem vanuit de opleiding één aanspreekpunt per student, investeer in onderlinge tussentijdse afstemming en zorg als werkplek voor deskundige begeleiding.
- Richt extra aandacht op deeltijdvarianten.
Maak als opleiding duidelijke afspraken met werkplekken en bewaak zorgvuldig het leerproces. Biedt meer sturing aan deeltijdstudenten om studievertraging en uitval te voorkomen.
- Borg werkplekleren structureel.
Volg als opleiding de individuele ontwikkeling van studenten op de stage- of werkplek, monitor de kwaliteit van de stage- of werkplek, en biedt alternatieven als de stage- of werkplek niet voldoet. Bevraag als visitatiepanel de opleiding, student en werkveldvertegenwoordigers actief op deze aspecten en leg dit vast in het adviesrapport.
Naar aanleiding van deze thematische analyse kwaliteitszorg zal de NVAO samen met betrokkenen de Gids Werkplekleren (2022) aanpassen en meer aandacht besteden aan de borging van het werkplekleren. Ook zal er in de procedures van de NVAO meer aandacht gevraagd worden voor werkplekleren en wordt er bekeken of en hoe werkplekbegeleiders actiever betrokken kunnen worden bij opleidingsbeoordelingen.